Mateřská škola Horní Rokytnice 555,příspěvková org.,okres Semily
512 45 Rokytnice nad Jizerou
ŠKOLNÍ ŘÁD
Zřizovatelem mateřské školy je Město Rokytnice nad Jizerou
Organizace provozu mateřské školy
I.
Přijímací řízení
Zápis dětí do mateřské školy na následující školní rok probíhá v měsíci květen v tom kalendářním roce, ve kterém následující školní rok začíná. Děti mohou být do mateřské školy přijímány i v průběhu školního roku.
Poslední rok před zahájením školní docházky je předškolní vzdělávání povinné. Zákonný zástupce je povinen přihlásit své dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání v kalendářním roce, ve kterém začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte ( dosažení 5 let věku dítěte k 31. 8.). Dále musí oznámit škole předem známou nepřítomnost dítěte, není-li nepřítomnost předem známá, omluví dítě neprodleně, telefonicky nebo sms zprávou. Delší nepřítomnost omlouvat písemně na formulář omluvného listu ( k vyzvednutí ve třídě nebo webových stránkách školy).
Dítě do mateřské školy přijímá na základě žádosti rodičů ředitelka mateřské školy. Přihlášku dítěte do MŠ si rodiče mohou vyzvednout v mateřské škole nebo si ji stáhnout na webových stránkách školy. Po ukončení zápisu obdrží rodiče rozhodnutí o přijetí dítěte do MŠ.
Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.
Ředitelka školy může ukončit docházku dítěte do mateřské školy, a to po dohodě se zřizovatelem a po předchozím písemném upozornění zástupce dítěte, jestliže:
a) dítě bez omluvy do mateřské školy nedochází nejméně jeden měsíc
b) zástupce dítěte závážným způsobem opakovaně narušuje provoz
Mateřská škola nabízí individuální adaptační režim před prvním vstupem dítěte do mateřské školy, rodiče se předem dohodnou na vhodném postupu s ředitelkou nebo třídní učitelkou.
Úplata za předškolní vzdělávání
Podle zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon a podle prováděcí vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, je stanoveno:
Děti, které chodí do posledního ročníku MŠ, tj. děti, které v novém školním roce dosáhnou věku 6ti let, mají předškolní vzdělávání bezúplatné (§ 123 odst. 2 zákona č. 561/2004).
Děti,které mají odklad školní docházky, tudíž v novém školním roce dosáhnou 7mi let, úplatu za předškolní vzdělávání platí.
Úplata za předškolní vzdělávání je pro dané období stanovena na 300-, Kč měsíčně (vyhláška č. 14, § 6 odst. 2).
Osvobozen od úplaty bude zákonný zástupce dítěte, který pobírá sociální příplatek, nebo fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a pobírá dávky pěstounské péče (vyhláška č. 14, § 6 odst. 3).
O osvobození v konkrétních případech rozhoduje ředitelka mateřské školy (školský zákon, § 164 odst. a).
Rodiče, kterých se týká snížení úplaty si podají v mateřské škole žádost o snížení na příslušném formuláři.
Úplata za školní stravování dětí
Výše stravného je stanovena ve stravovacím řádu mateřské školy.
Způsob platby : hotovostní
Úplata za předškolní vzdělávání a stravování dítěte v mateřské škole jsou platby, které jsou pro rodiče povinné a jsou nedílnou součástí rozpočtu mateřské školy. Opakované neuhrazení těchto plateb v mateřské škole je považováno za závažné porušení provozu mateřské školy a v konečném důsledku může být důvodem pro ukončení docházky dítěte do mateřské školy (§ 35 odst. 1 d) zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon).
Všechny platby probíhají v hotovosti u paní Votočkové Hany VŠJ.
Při nástupu dítěte do MŠ předají rodiče třídní učitelce Evidenční list dítěte, ve kterém bude vyplněno: jméno a příjmení dítěte, rodné číslo, státní občanství a místo trvalého pobytu, dále jméno a příjmení zákonného zástupce, místo trvalého pobytu a adresa pro doručování písemnost a telefonické spojení.
Zdravotní stav dítěte a potvrzení o pravidelném očkování doplní do Evidenčního listu dětský lékař, a to před nástupem dítěte do mateřské školy.
Rodiče nahlásí v mateřské škole každou změnu ve výše uvedených údajích (zejména místo trvalého pobytu a telefon).
Informace o dětech jsou důsledně využívány pouze pro vnitřní potřebu školy, oprávněné orgány státní správy a samosprávy a pro potřebu uplatnění zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
Provoz mateřské školy je od 6.30 do 16.30 hodin.
Pro povinné předškolní vzdělávání od 8.00 do 12.00 hodin
Děti obvykle přicházejí do mateřské školy do 9.00 hod., jinak po dohodě s třídní učitelkou podle aktuální potřeby rodičů.
Provoz mateřské školy v době prázdnin – letní prázdniny – provoz zajištěn vždy v jedné mateřské škole, vždy střídavě, v ostatních prázdninách je provoz zajištěn.
Zabezpečení budovy – budova školy je uzavřena. Kdokoli příjde, musí použít zvonek u hlavních dveří.
Rodiče omlouvají děti na tentýž den nejpozději do 8.00 hod., a to telefonicky nebo e-mailem. Na následující dny se děti omlouvají kdykoli v průběhu dne, osobně, telefonicky nebo e-mailem.
U povinného předškolního vzdělávání je zákonný zástupce povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů od výzvy. V době prázdnin není povinnost předškolního vzdělávání.
Rodiče předávají dítě do MŠ zdravé. Vyskytne-li se u dítěte infekční onemocnění, rodiče tuto skutečnost neprodleně ohlásí mateřské škole.
Při příznacích onemocnění dítěte v době pobytu v MŠ (teplota, zvracení, bolesti břicha) jsou
rodiče telefonicky informováni a vyzváni k zajištění další zdravotní péče o dítě.
Učitelky odpovídají za děti od doby, kdy dítě převezmou od rodičů nebo jimi pověřených zástupců až do doby, kdy je opět rodičům nebo zástupcům předají. Pokud se rodiče nechají zastupovat, sdělí tuto informaci na předepsaném formuláři vedení MŠ.
Všechny děti v mateřské škole jsou pojištěny proti úrazům a nehodám v době pobytu dítěte v MŠ a při akcích MŠ organizovaných. Pojištění u pojišťovny KOOPERATIVA.
V.
Vnitřní režim školy
Mateřská škola má 2 oddělení :
1.oddělení – 2 – 4 leté děti Berušky
2.oddělení - 4 – 6 leté děti Sluníčka
Každá třída má svůj denní organizační řád,který je natolik pohyblivý, aby mohl reagovat na aktuální podněty prostředí a individuální potřeby dětí.
Mateřská škola spolupracuje s rodiči s cílem rozvíjet aktivity a organizovat činnosti ve prospěch dětí a prohlubovat vzájemné výchovné působení rodiny a školy.Rodiče mají právo být informováni o prospívání svého dítěte, o jeho individuálních pokrocích nebo naopak o problémech. S třídní učitelkou se domluví na společném postupu při výchově a vzdělávání.
Rodiče mají možnost podílet se na dění v mateřské škole, účastnit se školních akcí.
Rodiče mají právo ovlivňovat program školy svými názory, nápady, podněty. Všechny názory rádi přijmeme a po zhodnocení zrealizujeme. Kdykoliv mají právo si vyžádat konzultaci s třídními učitelkami, s ředitelkou školy.
Rodiče mohou nejpozději do 31. května oznámit řediteli plnění povinného předškolního vzdělávání jinou formou plnění povinnosti předškolního vzdělávání svého dítěte formou individuálního vzdělávání.
Při individuálním vzdělávání zajistit následně účast dítěte na ověření vzdělávání dítěte v termínech – každá 2. středa v listopadu, náhradní termín 4. středa v listopadu. Dále hradit výdaje spojené s individuálním vzděláváním, vyjma kompenzačních pomůcek podle §16 školského zákona a výdajů na činnost MŠ.
Ředitelka může ukončit individuální vzdělávání dítěte, pokud zákonný zástupce nezajistí účast dítěte u ověření a to ani v náhradním termínu. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat a opětovně individuálně vzdělávat.
VI.
Podmínky zacházení s majetkem
mateřské školy ze strany dětí
1. Děti jsou všemi zaměstnanci školy vedeny k ochraně majetku školy, pedagogové zajistí, aby děti šetrně zacházely s učebními pomůckami, hračkami a dalšími vzdělávacími školními potřebami.
2. Děti jsou vedeny k šetrnému zacházení s majetkem tak, aby nedocházelo k ublížení na zdraví nebo znehodnocování majetku školy.
3. V případě poškození majetku školy bude tato záležitost projednána za zákonným zástupcem a bude dohodnut postup náhrady škody.
VII.
Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany
před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství
nebo násilí
1.Péče o zdraví a bezpečnost dětí při vzdělávání
Zejména při dále uvedených specifických činnostech, které vyžadují zvýšený dohled na bezpečnost dětí, dodržují pedagogičtí pracovníci následující zásady :
a) Při přesunech dětí, při pobytu venku mimo území MŠ na pozemních komunikacích se pedagog řídí pravidly silničního provozu a děti opatří bezpečnostními prvky ( zviditelňující vesty, terčík).
b) Pobyt dětí v přírodě – využívají se známá, bezpečná místa, pedagogičtí pracovníci dbají, aby děti neopustily vymezené prostranství. Pedagogičtí pracovníci před pobytem zkontrolují prostor a odstraní všechny nebezpečné věci a překážky (sklo, hřebíky, plechovky, ostré velké kameny)
c) Sportovní činnosti a pohybové aktivity - před cvičením dětí a dalšími pohybovými aktivitami, které probíhají ve třídách nebo na školní zahradě, kontrolují pedagogové , zda prostory jsou k těmto aktivitám skutečně připraveny, odstraňují všechny překážky , které by mohly vést ke zranění dítěte.
d) Pracovní a výtvarné činnosti - při aktivitách rozvíjející zručnost a výtvarné cítění dětí, při kterých je nezbytné použít nástroje, jakými jsou nůžky, štětce, kladívka, apod., vykonávají děti práci s těmito nástroji za zvýšené opatrnosti a výhradně pod dohledem pedagogického pracovníka , nástroje jsou zvlášť upravené ( nůžky nesmí mít ostrý hrot, apod.).
V celém objektu školy platí zákaz kouření a požívání alkoholu.
Cenné věci - mateřská škola neodpovídá za cenné věci , které děti přinesou do školy. Veškeré cennosti (drahé hračky, zlaté náušnice, řetízky, přívěsky, apod.) má dítě v MŠ na vlastní odpovědnost zákonných zástupců a škola nenese žádnou odpovědnost za jejich ztrátu či poškození.
2. Ochrana dětí před sociálně - patologickými jevy, před diskriminací,
nepřátelstvím a nebo násilím
Mateřská škola pracuje podle „Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání", který je zpracován do školního vzdělávacího plánu naší školy. Pro zájemce je k nahlédnutí u ředitelky mateřské školy.
Informace o připravovaných akcích v MŠ jsou vždy včas oznamovány na nástěnkách a webových stránkách školy. Doporučujeme rodičům pravidelně sledovat nástěnky a webové stránky.
Předškolní vzdělávání zabezpečuje uspokojování přirozených potřeb dítěte. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny a předškolního zařízení.
Rodiče mají právo:
Dítě má právo:
(vybráno z Úmluvy o právech dítěte)